LD2982AM47R
Mfr.Part #
LD2982AM47R
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 4.7V 50MA SOT23-5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Voltage 1 :
4.7V
Output Voltage1-Min :
4.606V
Terminal Form :
Gull wing
Control Features :
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.7V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Output Configuration :
Positive
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max) :
16V
Qualification Status :
Not Qualified
Input Voltage (Min) :
2.5V
Terminal Pitch :
0.95mm
Length :
2.9mm
Surface Mount :
yes
PSRR :
45dB (1kHz)
Output Type :
FIXED
Current - Output :
50mA
Dropout Voltage1-Nom :
0.12V
Pin Count :
5
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Output Voltage1-Max :
4.794V
Voltage Dropout (Max) :
0.225V @ 50mA
Number of Terminations :
5
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
LD2982
Current - Supply (Max) :
1.2mA
Number of Functions :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Datasheets
LD2982AM47R
STMicroelectronics LD2982AM47R
Enable Fixed 0.95mm LD2982 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LD2982AM47R Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a SC-74A, SOT-753 package. There are 5 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 50mA. IC voltage regulator has a sum of 5 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. FYI, the basic part number for this IC regulator is LD2982.