LD2982AM285R
Mfr.Part #
LD2982AM285R
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.85V 50MA SOT23-5
Voltage Regulators - Linear
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
5
PSRR :
45dB (1kHz)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
1
Packing Method :
Tape and Reel
Output Voltage :
2.85V
Output Voltage 1 :
2.85V
Pin Count :
5
Mount :
Current - Output :
50mA
JESD-609 Code :
e3
Min Input Voltage :
2.5V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage Dropout (Max) :
0.225V @ 50mA
Control Features :
Enable
Number of Outputs :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Terminal Form :
Gull wing
Output Configuration :
Positive
Terminal Position :
Dual
Base Part Number :
LD2982
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Supply (Max) :
1.2mA
Current - Quiescent (Iq) :
150μA
Length :
2.9mm
Dropout Voltage :
120mV
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Pitch :
0.95mm
Input Bias Current :
80μA
Voltage Tolerance-Max :
2%
Dropout Voltage1-Nom :
0.12V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Type :
FIXED
Voltage - Input (Max) :
16V
Datasheets
LD2982AM285R
STMicroelectronics LD2982AM285R
Enable Fixed 0.95mm LD2982 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
LD2982AM285R Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a SC-74A, SOT-753 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 50mA. A total of 5 pins are located on this chip, making it the size of a standard chip. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. For your information, part number LD2982 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TAPE AND REEL way of packing the IC voltage regulators in the box.
LD2982AM285R Features
120mV dropout voltage