LD2981ABU18TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD2981ABU18TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT-89
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Base Part Number :
LD2981
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Functions :
1
Dropout Voltage1-Nom :
0.2V
Terminal Position :
Single
Regulator Type :
FIXED POSITIVE SINGLE OUTPUT LDO REGULATOR
Packaging :
Cut Tape (CT)
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Form :
Flat
Lead Free :
Contains Lead
Pin Count :
3
Number of Outputs :
1
Package / Case :
TO-243AA
Packing Method :
Tape and Reel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Adjustability :
FIXED
Number of Regulators :
Dropout Voltage1-Max :
0.375V
Length :
4.5mm
Input Voltage (Min) :
2.5V
Mount :
Surface Mount
Output Voltage :
1.8V
Number of Terminations :
3
ECCN Code :
EAR99
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
Output Voltage 1 :
1.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Width :
2.445mm
Current - Output :
100mA
Datasheets
LD2981ABU18TR
STMicroelectronics LD2981ABU18TR
[Voltage Regulators - Linear] STMicroelectronics LD2981ABU18TR Overview
Introducing the LD2981ABU18TR from STMicroelectronics, a leading innovator in integrated circuits technology. This exceptional IC regulator boasts a low-dropout voltage of 1.8V and a current rating of 0.1A, ensuring stable and reliable power delivery in various applications. Designed with precision and efficiency in mind, this component is a cornerstone in voltage regulation, catering to the demands of modern electronic systems.
LD2981ABU18TR Features
  • Low Dropout Voltage: With a minimal dropout voltage of 1.8V, this regulator maximizes efficiency and minimizes power dissipation, ensuring optimal performance even in tight voltage margin scenarios.