LD29300D2T33R
Mfr.Part #
LD29300D2T33R
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A D2PAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Current - Supply (Max) :
100mA
Terminal Position :
Single
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
2.54mm
Accuracy :
1 %
Number of Outputs :
1
Pbfree Code :
yes
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 3A
Voltage - Input (Max) :
14V
Base Part Number :
LD29300
Dropout Voltage :
400mV
JESD-609 Code :
e3
Min Input Voltage :
2.5V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Number of Pins :
3
Input Bias Current :
20mA
Output Type :
FIXED
Output Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Lead Free :
Contains Lead
PSRR :
67dB (120Hz)
Mount :
Surface Mount
Quiescent Current :
50mA
Max Output Current :
3A
Package / Case :
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Pin Count :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
3.3V
Number of Functions :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq) :
180μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Number of Regulators :
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Configuration :
Positive
Packing Method :
Tape and Reel
Datasheets
LD29300D2T33R
STMicroelectronics LD29300D2T33R
Fixed 2.54mm LD29300 PMIC 3 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
LD29300D2T33R Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package. There are 2 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~125°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. IC voltage regulator has a sum of 3 pins. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 3. FYI, the basic part number for this IC regulator is LD29300. The way of packing the voltage regulator IC is TAPE AND REEL. It works in 3A output current at mostIt operates in the 50mA Quiescent Current state.
LD29300D2T33R Features
400mV dropout voltage