LD29300D2M18R
Mfr.Part #
LD29300D2M18R
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A D2PAK/A
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Voltage :
1.8V
Package / Case :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
LD29300
Number of Outputs :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.7V @ 3A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Regulators :
1
Dropout Voltage :
400mV
Output Configuration :
Positive
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
Packing Method :
Tape and Reel
Terminal Position :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PSRR :
72dB (120Hz)
Min Input Voltage :
2.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Output Voltage 1 :
1.8V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Terminations :
3
Number of Pins :
4
Voltage - Input (Max) :
14V
Input Bias Current :
20mA
Terminal Form :
Gull wing
Current - Supply (Max) :
100mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Input Voltage Absolute-Max :
30V
Pin Count :
3
Current - Quiescent (Iq) :
180μA
Current - Output :
3A
Mounting Type :
Surface Mount
Qualification Status :
Not Qualified
Dropout Voltage1-Nom :
0.4V
Output Type :
FIXED
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Datasheets
LD29300D2M18R
STMicroelectronics LD29300D2M18R
Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics LD29300D2M18R Overview
Introducing the LD29300D2M18R from STMicroelectronics, a state-of-the-art linear voltage regulator designed to deliver stable, low-noise power with a fixed output voltage of 1.8V and an impressive output current of up to 3A. This robust component, encased in a D2PAK/A package, is an ideal choice for high-performance applications requiring efficient voltage regulation. With its outstanding thermal performance and low dropout voltage, the Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics LD29300D2M18R ensures reliable operation even under varying load conditions and diverse operating environments. Its compact design and high efficiency make it particularly suitable for space-constrained applications.