LD141C105MAB2A
Mfr.Part #
LD141C105MAB2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
6.4mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
1μF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
5.7mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Reach Compliance Code :
not_compliant
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.52mm
Pbfree Code :
No
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X7R
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
20%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Datasheets
LD141C105MAB2A
1μF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 2220
LD141C105MAB2A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
LD141C105MAB2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V