LD1117V25
Mfr.Part #
LD1117V25
Package / Case
TO-220-3
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA TO220AB
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Max Power Dissipation :
12W
Operating Temperature :
0°C~125°C
Current - Output :
800mA
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Output Voltage 1 :
2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
PSRR :
75dB (120Hz)
Package / Case :
TO-220-3
Current - Quiescent (Iq) :
10mA
Dropout Voltage1-Nom :
1.1V
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Voltage :
2.5V
Packaging :
Tube
Pin Count :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Dropout Voltage :
1.1V
JESD-30 Code :
R-XSFM-T3
JESD-609 Code :
e0
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Input Bias Current :
5mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 800mA
Input Voltage (Min) :
3.9V
Voltage - Input (Max) :
15V
Terminal Pitch :
2.54mm
Datasheets
LD1117V25
STMicroelectronics LD1117V25
[Voltage Regulators - Linear STMicroelectronics LD1117V25] Overview
Introducing the LD1117V25 from STMicroelectronics, a cutting-edge linear voltage regulator designed to meet the demands of modern electronic applications. This high-quality integrated circuit (IC) provides a stable output voltage of 2.5V with a maximum current rating of 800mA, ensuring reliable performance in diverse scenarios.
LD1117V25 Features
  • Stable output voltage of 2.5V
  • Maximum current rating of 800mA