LD1117DT18CTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD1117DT18CTR
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA DPAK
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Terminal Form :
Gull wing
Max Power Dissipation :
12W
Mount :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
15V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Output Configuration :
Positive
Accuracy :
1 %
Number of Regulators :
Dropout Voltage :
1.1V
JESD-609 Code :
e3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Quiescent Current :
10mA
Height :
2.4mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
PSRR :
75dB (120Hz)
Power Dissipation :
12W
Voltage Dropout (Max) :
1.3V @ 800mA
Output Voltage :
1.8V
Output Type :
FIXED
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Input Bias Current :
5mA
ECCN Code :
EAR99
Max Output Current :
1.3A
Voltage Tolerance-Max :
2%
Package / Case :
Output Voltage Accuracy :
1 %
Current - Output :
800mA
Base Part Number :
LD1117
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Single
Lead Free :
Lead Free
Terminal Pitch :
2.28mm
Number of Outputs :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Length :
6.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
6.2mm
Min Output Voltage :
1.76V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Voltage 1 :
1.8V
Datasheets
LD1117DT18CTR
STMicroelectronics LD1117DT18CTR
[Voltage Regulators - Linear] STMicroelectronics LD1117DT18CTR Overview
Introducing the LD1117DT18CTR, a high-quality linear voltage regulator meticulously crafted by STMicroelectronics. This integrated circuit (IC) boasts a voltage regulation capability of 1.8V with a robust 800mA output, packaged in the efficient DPAK format. Designed with precision and reliability in mind, this regulator is a cornerstone for various electronic applications, offering stable and consistent voltage supply to your circuits.
LD1117DT18CTR Features
  • Efficient Linear Voltage Regulation: Provides a steady 1.8V output voltage.
  • High Output Current Capability: Capable of delivering up to 800mA.