LD06SC102KAB1A
Mfr.Part #
LD06SC102KAB1A
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.52mm
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Weight :
16.187578mg
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Depth :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Contains Lead
Thickness :
1.524mm
Temperature Coefficient :
X7R
Reach Compliance Code :
not_compliant
Thickness (Max) :
0.060 1.52mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Tolerance :
±10%
Feature :
High Voltage
Capacitance :
1000pF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Datasheets
LD06SC102KAB1A
KYOCERA AVX LD06SC102KAB1A
LD 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
LD06SC102KAB1A Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1.5kV is required to operate this capacitor.
LD06SC102KAB1A Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV