LD02YA820JAB2A
Mfr.Part #
LD02YA820JAB2A
Description
CAP CER 82PF 16V NP0 0402
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Width :
0.5mm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Weight :
652.039032μg
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Metric) :
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
82pF
Datasheets
LD02YA820JAB2A
KYOCERA AVX LD02YA820JAB2A
LD 82pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD02YA820JAB2A Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
LD02YA820JAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V