LD02YA820FAB2A
Mfr.Part #
LD02YA820FAB2A
Description
CAP CER 82PF 16V NP0 0402
Tolerance :
±1%
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
82pF
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
LD02YA820FAB2A
KYOCERA AVX LD02YA820FAB2A
LD 82pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD02YA820FAB2A Overview
A 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 16V.
LD02YA820FAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V