LD02YA331JAB2A
Mfr.Part #
LD02YA331JAB2A
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
1mm
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Package / Case :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
330pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
No
Positive Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Negative Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature (Max) :
125°C
Height :
0.56mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Multilayer :
yes
Width :
0.5mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
LD02YA331JAB2A
330pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
LD02YA331JAB2A Overview
This part is described as having 5% tolerance as a negative tolerance.The part exhibits a tolerance of 5% in terms of positive tolerance.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 16V, it can operate.
LD02YA331JAB2A Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V