LD02YA271JAB2A
- Mfr.Part #
- LD02YA271JAB2A
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Description
- CAP CER SMD
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Reach Compliance Code :
- not_compliant
- Surface Mount :
- yes
- Max Operating Temperature :
- 125°C
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Temperature Coefficient :
- 30ppm/Cel ppm/°C
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- HTS Code :
- Voltage - Rated DC :
- 16V
- Tolerance :
- 5%
- Packing Method :
- TR, Paper, 7 Inch
- Factory Lead Time :
- 20 Weeks
- Dielectric :
- C0G
- Case Code (Metric) :
- 1005
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Case Code (Imperial) :
- 0402
- Number of Terminations :
- 2
- Multilayer :
- yes
- Min Operating Temperature :
- -55°C
- Pbfree Code :
- No
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Length :
- 1mm
- Height :
- 560μm
- Temperature Characteristics Code :
- C0G
- ECCN Code :
- EAR99
- JESD-609 Code :
- e0
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Capacitance :
- 270pF
- Termination :
- SMD/SMT
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Width :
- 500μm
- Datasheets
- LD02YA271JAB2A
270pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
LD02YA271JAB2A Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
LD02YA271JAB2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V