LD02YA220JAB2A
Mfr.Part #
LD02YA220JAB2A
Description
CAP CER 22PF 16V NP0 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Length :
1mm
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
22pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Tolerance :
±5%
C0G NP0
Height :
560μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
WRAPAROUND
Thickness :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e0
Width :
0.5mm
Published :
C0G
Datasheets
LD02YA220JAB2A
KYOCERA AVX LD02YA220JAB2A
LD 22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD02YA220JAB2A Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
LD02YA220JAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V