LD02YA180KAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD02YA180KAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 16V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
LD
Width :
0.5mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Weight :
652.039032μg
Pbfree Code :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Voltage - Rated DC :
16V
Depth :
500μm
Capacitance :
18pF
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Radiation Hardening :
No
Length :
1mm