LD02YA180JAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD02YA180JAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Surface Mount :
yes
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
16V
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Positive Tolerance :
5%
Package / Case :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
18pF
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e0
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Negative Tolerance :
5%
Multilayer :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Height :
0.56mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
No
Operating Temperature (Max) :
125°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
LD02YA180JAB2A
18pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
LD02YA180JAB2A Overview
This part is characterized as having 5% tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 5%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
LD02YA180JAB2A Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V