LD026D224KAB2A
Mfr.Part #
LD026D224KAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Series :
LD
not_compliant
Published :
Weight :
652.039032μg
Length :
1mm
Temperature Coefficient :
X5R
Width :
0.5mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Thickness :
558.8μm
Multilayer :
yes
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Height :
560μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
JESD-609 Code :
e0
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X5R
Packaging :
Cut Tape (CT)
Depth :
500μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
0.22µF
HTS Code :
Datasheets
LD026D224KAB2A
KYOCERA AVX LD026D224KAB2A
LD 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD026D224KAB2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X5R.Ceramic capacitor runs on voltage of 6.3V - Rated DC.
LD026D224KAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V