LD026D104KAB2A
Mfr.Part #
LD026D104KAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0402
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
560μm
Capacitance :
0.1μF
ECCN Code :
EAR99
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Factory Lead Time :
20 Weeks
Width :
0.5mm
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X5R
Series :
LD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
1mm
2
Depth :
500μm
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X5R
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Rated DC :
6.3V
TR, Paper, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
LD026D104KAB2A
KYOCERA AVX LD026D104KAB2A
LD 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD026D104KAB2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 6.3V, it can operate.
LD026D104KAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V