LD026C222JAB2A
Mfr.Part #
LD026C222JAB2A
Description
CAP CER SMD
Length :
1mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
No
Weight :
652.039032μg
Width :
500μm
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Series :
LD02(6.3V,C)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
2.2nF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
5%
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Datasheets
LD026C222JAB2A
LD02(6.3V,C) 2.2nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
LD026C222JAB2A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.This device can operate on voltage - Rated DC of 6.3V.
LD026C222JAB2A Features
with the voltage - Rated DC of 6.3V