LD026C101KAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD026C101KAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel
Voltage - Rated DC :
6.3V
HTS Code :
Series :
LD02(6.3V,C)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Width :
508μm
Depth :
500μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
10%
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Pbfree Code :
No
Length :
1mm
Capacitance :
100pF
JESD-609 Code :
e0
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
ECCN Code :
EAR99
Height :
0.56mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Datasheets
LD026C101KAB2A
LD02(6.3V,C) 100pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0402
LD026C101KAB2A Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 6.3V.
LD026C101KAB2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V