LD025U1R2BAB2A
- Mfr.Part #
- LD025U1R2BAB2A
- Manufacturer
- KYOCERA AVX
- Description
- CAP CER SMD
- Manufacturer :
- KYOCERA AVX
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Packing Method :
- TR, 7 INCH
- Reach Compliance Code :
- not_compliant
- ECCN Code :
- EAR99
- HTS Code :
- Case Code (Imperial) :
- 0402
- Surface Mount :
- yes
- Max Operating Temperature :
- 125°C
- Number of Terminations :
- 2
- Length :
- 1mm
- Capacitor Type :
- CERAMIC CAPACITOR
- Additional Feature :
- MIL-C-55681
- Width :
- 500μm
- Dielectric :
- C0G
- Min Operating Temperature :
- -55°C
- Case Code (Metric) :
- 1005
- Pbfree Code :
- No
- Voltage - Rated DC :
- 50V
- Packaging :
- Tape and Reel (TR)
- Negative Tolerance :
- 8.33%
- Multilayer :
- yes
- Termination :
- SMD/SMT
- Factory Lead Time :
- 20 Weeks
- Terminal Shape :
- WRAPAROUND
- Terminal Finish :
- Tin/Lead (Sn/Pb)
- Temperature Characteristics Code :
- C0G
- Mounting Feature :
- Surface Mount
- Height :
- 600μm
- JESD-609 Code :
- e0
- Capacitance :
- 1.2pF
- Temperature Coefficient :
- 30ppm/Cel ppm/°C
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Positive Tolerance :
- 8.33%
- Datasheets
- LD025U1R2BAB2A
1.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations