LD025C331JAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD025C331JAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 50V X7R 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Number of Pins :
2
Width :
0.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
500μm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Length :
1mm
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
558.8μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
330pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Series :
LD
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Height :
560μm
Weight :
652.039032μg
Tolerance :
±5%
Datasheets
LD025C331JAB2A
KYOCERA AVX LD025C331JAB2A
LD 330pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025C331JAB2A Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
LD025C331JAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V