LD025C272KAB2A
Mfr.Part #
LD025C272KAB2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Imperial) :
Series :
LD02(50V,C)
Width :
500μm
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
1mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Weight :
652.039032μg
Capacitance :
2.7nF
Datasheets
LD025C272KAB2A
LD02(50V,C) 2.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations