LD025C272JAB2A
Mfr.Part #
LD025C272JAB2A
Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 0402
Surface Mount
Weight :
652.039032μg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
1mm
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
2700pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Datasheets
LD025C272JAB2A
KYOCERA AVX LD025C272JAB2A
LD 2700pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025C272JAB2A Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
LD025C272JAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V