LD025C182JAB2A
Mfr.Part #
LD025C182JAB2A
Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
0.56mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
1800pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Datasheets
LD025C182JAB2A
KYOCERA AVX LD025C182JAB2A
LD 1800pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025C182JAB2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
LD025C182JAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V