LD025C122KAB2A
Mfr.Part #
LD025C122KAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
LD
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e0
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
558.8μm
Depth :
500μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Length :
1mm
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
560μm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
No
Capacitance :
1200pF
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.5mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Number of Pins :
2
Datasheets
LD025C122KAB2A
KYOCERA AVX LD025C122KAB2A
LD 1200pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)