LD025C122JAB2A
Mfr.Part #
LD025C122JAB2A
Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
0.5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Length :
1mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Weight :
652.039032μg
Capacitance :
1200pF
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Pins :
2
Datasheets
LD025C122JAB2A
KYOCERA AVX LD025C122JAB2A
LD 1200pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025C122JAB2A Overview
Programs on this device are of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
LD025C122JAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V