LD025C101KAB2A
Mfr.Part #
LD025C101KAB2A
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0402
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±10%
Height :
0.56mm
Capacitance :
100pF
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Pins :
2
Length :
1mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
LD025C101KAB2A
KYOCERA AVX LD025C101KAB2A
LD 100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)