LD025A8R2CAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD025A8R2CAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Capacitance :
8.2pF
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Depth :
500μm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Series :
LD
Length :
1mm
Case Code (Imperial) :
Dielectric :
C0G
Thickness :
558.8μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Pbfree Code :
No
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
560μm
Published :
Width :
0.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Tolerance :
±0.25pF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
LD025A8R2CAB2A
KYOCERA AVX LD025A8R2CAB2A
LD 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025A8R2CAB2A Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
LD025A8R2CAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V