LD025A6R8DAB2A
Mfr.Part #
LD025A6R8DAB2A
Description
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402
LD
Features :
Tolerance :
±0.5pF
Thickness (Max) :
0.022 (0.56mm)
Product Status :
Active
Ratings :
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
6.8 pF
Lead Style :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Product Width :
1 x 0.5 x 0.56
Lead Spacing :
Product Length :
1 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
Datasheets
LD025A6R8DAB2A
KYOCERA AVX LD025A6R8DAB2A
LD 6.8 pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G, NP0 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025A6R8DAB2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
LD025A6R8DAB2A Features
a size/dimension of 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)