LD025A5R6BAB2A
Mfr.Part #
LD025A5R6BAB2A
Description
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402
Ceramic Capacitors
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
0.5mm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Weight :
652.039032μg
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
560μm
Thickness :
558.8μm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1mm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
HTS Code :
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
5.6pF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Datasheets
LD025A5R6BAB2A
KYOCERA AVX LD025A5R6BAB2A
LD 5.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025A5R6BAB2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
LD025A5R6BAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V