LD025A390KAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD025A390KAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e0
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Published :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Capacitance :
39pF
Case Code (Metric) :
Length :
1mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Width :
0.5mm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
LD
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
652.039032μg
Depth :
500μm
Radiation Hardening :
No
Height :
560μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
LD025A390KAB2A
KYOCERA AVX LD025A390KAB2A
LD 39pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025A390KAB2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
LD025A390KAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V