LD025A2R2CAB2A
Mfr.Part #
LD025A2R2CAB2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e0
Length :
1mm
Capacitance :
2.2pF
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
560μm
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
50V
Weight :
652.039032μg
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Width :
500μm
Depth :
500μm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Negative Tolerance :
11.36%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Published :
Positive Tolerance :
11.36%
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
C0G
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
LD025A2R2CAB2A
2.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
LD025A2R2CAB2A Overview
Speaking of negative tolerance, this part is characterised to have 11.36% tolerance.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.As far as positive tolerance is concerned, this part exhibits a tolerance of 11.36%.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
LD025A2R2CAB2A Features
a tolerance of 11.36%
a tolerance of 11.36%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V