LD025A270GAB2A
Mfr.Part #
LD025A270GAB2A
Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0402
Length :
1mm
Published :
Radiation Hardening :
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Capacitance :
27pF
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
0.5mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
LD025A270GAB2A
KYOCERA AVX LD025A270GAB2A
LD 27pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025A270GAB2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
LD025A270GAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V