LD025A221JAB2A
Mfr.Part #
LD025A221JAB2A
Description
CAP CER 220PF 50V C0G/NP0 0402
Stock
328
In Stock :
328
Capacitance :
220pF
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
0402
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Length :
1mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
560μm
Published :
2011
Temperature Coefficient :
C0G NP0
REACH SVHC :
Unknown
20 Weeks
Multilayer :
yes
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
No
Width :
0.5mm
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
500μm
Thickness :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Datasheets
LD025A221JAB2A
KYOCERA AVX LD025A221JAB2A
LD 220pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)