LD025A1R8BAB2A
Mfr.Part #
LD025A1R8BAB2A
Description
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0402
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Weight :
652.039032μg
Temperature Characteristics Code :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Capacitance :
1.8pF
Tolerance :
±0.1pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Length :
1mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Depth :
500μm
Thickness :
558.8μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
HTS Code :
Width :
0.5mm
Datasheets
LD025A1R8BAB2A
KYOCERA AVX LD025A1R8BAB2A
LD 1.8pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025A1R8BAB2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
LD025A1R8BAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V