LD025A1R2CAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD025A1R2CAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1.2pF
Series :
LD
Height :
560μm
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Multilayer :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±0.25pF
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.5mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Weight :
652.039032μg
Termination :
SMD/SMT
Published :
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
No
Length :
1mm
Datasheets
LD025A1R2CAB2A
KYOCERA AVX LD025A1R2CAB2A
LD 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025A1R2CAB2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
LD025A1R2CAB2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V