LD025A101GAB4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD025A101GAB4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
558.8μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
100pF
Thickness (Max) :
0.022 0.56mm
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
LD
Height :
560μm
Reach Compliance Code :
not_compliant
ECCN Code :
EAR99
Depth :
500μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
No
Weight :
652.039032μg
Datasheets
LD025A101GAB4A
KYOCERA AVX LD025A101GAB4A
LD 100pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
LD025A101GAB4A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
LD025A101GAB4A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V