LD023D472KAB2A
Mfr.Part #
LD023D472KAB2A
Description
CAP CER SMD
Case Code (Metric) :
Length :
1mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Feature :
yes
Weight :
652.039032μg
Dielectric :
X5R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
560μm
Width :
500μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
4.7nF
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
X5R
Tolerance :
10%
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
LD023D472KAB2A
4.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
LD023D472KAB2A Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
LD023D472KAB2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V