LD023C222JAB2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LD023C222JAB2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Width :
500μm
Weight :
652.039032μg
Capacitance :
2.2nF
Dielectric :
X7R
Tolerance :
5%
Depth :
500μm
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
LD023C222JAB2A
2.2nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations
LD023C222JAB2A Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 25V.
LD023C222JAB2A Features
with the voltage - Rated DC of 25V