LCMDX95-12-X
Mfr.Part #
LCMDX95-12-X
Description
CONN TERM RECT RING 95MM #M12
Product Category :
Rectangular Connectors
Length - Overall :
4.311 109.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Terminal Style :
Two Stud Holes
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Tab Thickness :
0.138 3.51mm
Stud/Tab Size :
M12 Stud
Mount :
Free Hanging
ECCN Code :
EAR99
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
LCMDX
HTS Code :
Diameter - Ring ID :
0.551 (14.00mm)
Diameter - Barrel OD :
0.732 (18.59mm)
Width - Outer Edges :
1.083 27.51mm
Terminal Type :
Ring, Tubular
Length :
109.4994mm
Contact Finish :
Tin
Wire Gauge :
120mm2
Diameter - Barrel ID :
0.598 (15.19mm)