LCMDX16-6CD-Q
Mfr.Part #
LCMDX16-6CD-Q
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M6
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
Terminal Style :
Two Stud Holes
EAR99
Length - Overall :
2.441 62.00mm
Diameter - Barrel ID :
0.272 (6.91mm)
Terminal Type :
Ring, Tubular
Tab Thickness :
0.063 1.60mm
Diameter - Barrel OD :
0.346 (8.79mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Copper
Termination :
Crimp, Barrel
Contact Finish :
Tin
Series :
LCMDX
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Width - Outer Edges :
0.551 14.00mm
Insulation :
Non-Insulated
Mount :
Free Hanging
Length :
62.0014mm