LCMDX10-6CD-Q
Mfr.Part #
LCMDX10-6CD-Q
Description
CONN TERM RECT RING 10MM #M6
Product Category :
Rectangular Connectors
Contact Material :
Copper
HTS Code :
Insulation :
Non-Insulated
Termination :
Crimp, Barrel
Width - Outer Edges :
0.512 13.00mm
Published :
Wire Gauge :
10mm2
Diameter - Barrel OD :
0.283 (7.19mm)
Series :
LCMDX
Terminal Type :
Ring, Tubular
Packaging :
Bulk
Diameter - Barrel ID :
0.217 (5.51mm)
Length :
59.5122mm
Contact Finish :
Tin
Stud/Tab Size :
M6 Stud
Terminal Style :
Two Stud Holes
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tab Thickness :
0.050 1.27mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
Length - Overall :
2.343 59.50mm