LCMB95-12-X
Mfr.Part #
LCMB95-12-X
Description
CONN TERM RECT RING 95MM #M12
Tab Thickness :
0.118 3.00mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Wire Gauge :
120mm2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Diameter - Barrel ID :
0.531 (13.49mm)
Length - Overall :
3.110 79.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Stud/Tab Size :
M12 Stud
Diameter - Ring ID :
0.551 (14.00mm)
Contact Plating :
Tin
Series :
LCMB
Termination :
Crimp, Barrel
Packaging :
Bulk
Contact Finish :
Tin
Width - Outer Edges :
0.965 24.51mm
Diameter - Barrel OD :
0.650 (16.51mm)
Single Stud Hole
Length :
78.994mm