LCD10-38DF-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCD10-38DF-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #3/8
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
Tab Thickness :
0.040 1.02mm
Depth :
14.22mm
Termination :
Crimp, Barrel
Series :
Pan-Lug®
Diameter - Barrel ID :
0.130 (3.30mm)
Terminal and Terminal Block Type :
WIRE TERMINAL
Terminal Style :
Two Stud Holes
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Free Hanging
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Wire/Cable Gauge :
10 AWG
Length :
59.69mm
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
10 AWG
Insulation :
Non-Insulated
Diameter - Barrel OD :
0.220 (5.59mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
HTS Code :
Terminal Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Published :
2004
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Terminal Type :
Rectangular Tongue
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
4 Weeks
Contact Finish :
Electro-Tin
Stud/Tab Size :
3/8 Stud
Diameter - Ring ID :
0.410 (10.41mm)
Width - Outer Edges :
0.560 14.22mm