LCD10-14AF-L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LCD10-14AF-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
Stock
19
In Stock :
19
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
Terminal Style :
Two Stud Holes
Diameter - Ring ID :
0.270 (6.86mm)
Factory Lead Time :
4 Weeks
Termination :
Crimp, Barrel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter - Barrel ID :
0.130 (3.30mm)
Terminal Type :
Rectangular Tongue
Mount :
Free Hanging
Wire/Cable Gauge :
10 AWG
Insulation :
Non-Insulated
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Published :
2003
Diameter - Barrel OD :
0.220 (5.59mm)
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
Pan-Lug®
Length :
39.624mm
Contact Finish :
Electro-Tin
Gender :
FEMALE
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging :
Bulk
Tab Thickness :
0.050 1.27mm
Width - Outer Edges :
0.420 10.67mm
Wire Gauge :
10 AWG