LCC4-14BW-L
Mfr.Part #
LCC4-14BW-L
Description
CONN TERM RECT TONG 2-4 AWG #1/4
Stock
115
In Stock :
115
Rectangular Connectors
Wire Gauge (Max) :
4 AWG
Tab Thickness :
0.090 2.29mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Diameter - Barrel OD :
0.380 (9.65mm)
Length :
66.802mm
Diameter - Ring ID :
0.270 (6.86mm)
Crimp, Barrel
Length - Overall :
2.630 66.80mm
Wire Gauge (Min) :
2 AWG
Diameter - Barrel ID :
0.280 (7.11mm)
Published :
2004
Wire Gauge :
2-4 AWG
Width - Outer Edges :
0.550 13.97mm
Non-Insulated
Color :
Gray
Depth :
14mm