LCC10-14BWF-L
Mfr.Part #
LCC10-14BWF-L
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #1/4
Stock
169
In Stock :
169
Diameter - Barrel OD :
0.220 (5.59mm)
Diameter - Barrel ID :
0.130 (3.30mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Depth :
10.66mm
Width - Outer Edges :
0.420 10.67mm
Length :
48mm
Wire Gauge :
10 AWG
Published :
2004
EAR99
Wire Gauge (Max) :
14 AWG
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Two Stud Holes
Wire/Cable Gauge :
10 AWG
Tab Thickness :
0.050 1.27mm
Diameter - Ring ID :
0.270 (6.86mm)