LCA10-10-L
Mfr.Part #
LCA10-10-L
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN TERM RECT TONG 10 AWG #10
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Rectangular Connectors
Terminal Type :
Rectangular Tongue
Contact Material :
Copper
Pbfree Code :
yes
Terminal and Terminal Block Type :
RING TERMINAL
Length :
27.178mm
Tab Thickness :
0.060 1.52mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Insulation :
Non-Insulated
Contact Finish :
Electro-Tin
Weight :
198.446662g
Termination :
Crimp, Barrel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Diameter - Barrel ID :
0.130 (3.30mm)
Length - Overall :
1.070 27.18mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Packaging :
Bulk
Terminal Style :
Single Stud Hole
Diameter - Ring ID :
0.200 (5.08mm)
Depth :
9.65mm
Gender :
FEMALE
Wire Gauge (Min) :
14 AWG
Diameter - Barrel OD :
0.220 (5.59mm)
Width - Outer Edges :
0.380 9.65mm
Wire Gauge :
10 AWG
Wire Gauge (Max) :
10 AWG
HTS Code :
Series :
Pan-Lug®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire/Cable Gauge :
10 AWG