LB3218T471M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LB3218T471M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1207 (3218 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 470UH 54MA 14 OHM SMD
Stock
85
In Stock :
85
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
3218
Series :
LB
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Depth :
2mm
Frequency - Self Resonant :
3.5MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Type :
Surface Mount
Special Feature :
DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
Core Material :
Ferrite
Resistance :
18.2Ohm
Height :
1.8mm
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Size / Dimension :
0.126Lx0.071W 3.20mmx1.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
1207
Test Frequency :
796kHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Max DC Current :
54mA
Lead Pitch :
1.7mm
Shielding :
Unshielded
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Halogen Free :
Halogen Free
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
13 Weeks
Type :
Wirewound
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Packing Method :
TAPE, EMBOSSED
Construction :
Chip
Current Rating :
54mA
Inductance Frequency - Test :
252kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Current :
54mA
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
14Ohm
Number of Functions :
1
Inductance :
470μH
Package / Case :
1207 (3218 Metric)
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
LB3218T471M
TAIYO YUDEN LB3218T471M
LB3218T471M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD